Генеральне консульство України в Мюнхені

3, Київ 07:12

ООН

Україна у 1945 р. стала однією з держав-співзасновниць ООН. Делегація України взяла активну участь у конференції в Сан-Франциско, зробивши вагомий внесок у розробку Статуту ООН (зокрема, координувала процес підготовки Преамбули та Цілей і Принципів Статуту ООН). До 1991 р., перебуваючи у складі Радянського Союзу, Україна мала в ООН власне представництво на рівні де-юре незалежної країни. Про високий авторитет нашої держави в ООН як у вказаний, так і в новітній період її розвитку свідчить її неодноразове обрання до Ради Безпеки ООН – органу, на який країнами-членами ООН покладено головну відповідальність за підтримання міжнародного миру та безпеки (1948-1949, 1984-1985, 2000-2001 рр.).

З моменту проголошення Україною незалежності розпочався якісно новий період її діяльності в ООН, яку було визначено одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики нашої держави.

Делегації на рівні Президента України брали участь у Засіданні високого рівня з огляду прогресу у здійсненні Цілей розвитку тисячоліття (2010 р.) та з 65-ї по 68-у (2010-2013 рр.) сесіях ГА ООН.

Генеральні секретарі ООН відвідували Україну вісім разів: У Тан (1962 р.), Курт Вальдхайм (1981 р.), Перес де Куельяр (1987 р.), Бутрос Бутрос-Галі (1993 р.), Кофі Аннан (2002 р.), Бан Кі-мун (2011, 2014, 2015 рр.).

Наша держава надає виключного значення питанню зміцнення ООН як центру багатосторонніх зусиль у вирішенні складних та комплексних викликів. Україна виходить із необхідності належної реалізації Декларації тисячоліття ООН (2000 р.) та Підсумкового документа Всесвітнього саміту 2005 р., подальшого реформування ООН, підвищення ефективності її діяльності, забезпечення реформи РБ ООН, посилення ролі ГА ООН як найбільш представницького політичного органу світу.

Попри триваючу агресію з боку РФ, Україна приділяє особливу увагу діяльності ООН з підтримання міжнародного миру та безпеки, розглядаючи участь у ній як важливий чинник своєї зовнішньої політики. За понад 20 років своєї миротворчої діяльності Україна взяла участь у більш ніж 20 місіях ООН – від Гватемали до Тимору-Леште, від Хорватії до Мозамбіку, надавши ООН понад 34 тис. військовослужбовців і поліцейських. У 2015 р. понад 500 військовослужбовців Збройних Сил України та співробітників органів внутрішніх справ України беруть участь у 7 миротворчих операціях ООН (у ДРК, на Кіпрі, у Косово, Кот-д’Івуарі, Ліберії, Судані та Південному Судані). Наша держава надає ООН 50% від загальної кількості бойових вертольотів, що беруть участь в місіях Організації.  

Враховуючи, що Україна робить помітний внесок у діяльність ООН з підтримання міжнародного миру та безпеки, наша країна висунула свою кандидатуру до складу непостійних членів РБ ООН на період 2016-2017 рр. на виборах, які відбудуться в Нью-Йорку 15 жовтня 2015 р.

Будучи учасником усіх міжнародних конвенцій і протоколів, що регулюють боротьбу з тероризмом, Україна бере активну участь у діяльності ООН на контртерористичному напрямку.

На сьогодні Україна входить до складу таких органів ООН, як Комітет ООН з програми та координації, Комітет з внесків, Комісія із соціального розвитку, Комітет з інформації, Комісія ООН з наркотичних засобів, Програмно-бюджетний комітет Організації ООН з промислового розвитку (ЮНІДО), Виконавча Рада ЮНЕСКО, Адміністративна рада та Рада поштової експлуатації Всесвітнього поштового союзу, Комітет ООН з внесків, Координаційна рада Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС), а також представлена в Міжнародному трибуналі з морського права.

За період членства в ООН Україна, крім РБ ООН, шість разів обиралася членом Економічної і Соціальної Ради (востаннє – на період 2010-2012 рр.), двічі – членом Ради ООН з прав людини (востаннє – на період 2008-2011 рр.), одного разу – Комісії ООН з миробудівництва (2011-2012 рр., включно з віце-головуванням 2011-го року).

У 1997 р. Міністра закордонних справ України Г.Й.Удовенка було обрано на посаду Голови 52-ї сесії Генасамблеї – найвищу керівну посаду в ООН.

Україна бере активну участь у міжнародній співпраці зі сталого розвитку, спрямованій на комплексне вирішення завдань охорони довкілля, соціального розвитку та економічного зростання на глобальному, регіональному та національному рівнях.

Одним із важливих напрямків співпраці між Урядом України та ООН є пом’якшення та мінімізація довготермінових наслідків Чорнобильської катастрофи. Починаючи з 1990 р. за ініціативою України на трирічній основі схвалюються резолюції ГА ООН з цієї проблематики (остання – у грудні 2013р.). У 2000 р. резолюцією «Закриття Чорнобильської АЕС» Генасамблея привітала відповідне рішення України.

Наша держава активно використовує можливості ООН для боротьби з ВІЛ/СНІД, зокрема, із залучення проектної і технічної допомоги органів ООН. Так, протягом 2012-2017 рр. на ці цілі очікується виділення Україні Глобальним фондом з протидії ВІЛ/СНІДу близько 305 млн. дол. США.

Україна бере помітну участь у зусиллях ООН, спрямованих на подолання зміни клімату, про що свідчить входження нашої держави до складу Групи друзів з клімату та активна позиція стосовно дії Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та її Кіотського протоколу.

Наша країна отримує значну технічну, консультативну та фінансову допомогу спеціалізованих установ ООН, її фондів та програм, зокрема, у сферах демократичного врядування, подолання бідності, досягнення національних Цілей розвитку тисячоліття, підтримки державного управління, боротьби з ВІЛ/СНІД та іншими важкими хворобами, захисту довкілля. У 2011 р. підписано Рамкову програму партнерства Уряду України - ООН на 2012-2016 рр. (понад 133 млн. дол. США); схвалені програми співпраці України з ПРООН (на 2012-2016 рр.), Дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ (на 2012-2016 рр., загальний бюджет - понад 22 млн. дол. США) та Фондом ООН з народонаселення ЮНФПА (на 2012-2016 рр., загальний бюджет – 6,5 млн. дол. США).

У контексті негативних гуманітарних наслідків агресії РФ проти України та діяльності незаконних збройних формувань на сході нашої держави значно посилилася співпраця між Україною та ООН у галузі гуманітарної допомоги з боку органів оперативної діяльності системи ООН (УВКБ, УКГП, ПРООН, ВООЗ, ЮНФПА, ЮНІСЕФ та ін.). Впродовж 1 серпня – 31 грудня 2014 р. організації системи ООН реалізували в Україні Попередній план гуманітарного реагування на суму 33,3 млн. дол. США.  

Протягом 2015 р. гуманітарна допомога з боку організацій системи ООН надається в рамках Плану гуманітарного реагування ООН (ПГР) на ситуацію на сході України. Переглянутий бюджет ПГР становить 316 млн. дол. США; очікується, що впродовж 2015 р. в рамках його реалізації допомогу отримають 3.2 млн. осіб. Станом на початок вересня 2015 р., міжнародні донори внесли 112 млн. дол. США на потреби реалізації ПГР.

Україна є активним учасником діяльності органів системи ООН у сфері прав людини, стороною всіх основних документів ООН з прав людини, включаючи Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, Факультативні протоколи до них та Міжнародну конвенцію з ліквідації всіх форм расової дискримінації.

З березня 2014 р. в Україні на запрошення нашої держави діє Моніторингова місія ООН у галузі прав людини, що фіксує правозахисні наслідки російської агресії.

Як активний прихильник гендерної рівності, покращення становища жінок, подолання гендерних стереотипів, Україна бере участь у більшості заходів ООН з цієї проблематики, у т.ч. у регулярних дебатах РБ ООН з тематики «Жінки, мир, безпека», виконує Конвенцію ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, зокрема, шляхом виконання національних програм та проектів у цій сфері.

Обрання України до складу Ради ООН з прав людини у 2006 та 2008 роках стало визнанням її практичного внеску і значного потенціалу у сфері забезпечення дотримання, захисту та поваги прав і свобод людини у світі. Україна продовжує працювати в цьому органі в якості спостерігача, просуваючи ініціативи, зокрема, щодо ролі превенції у заохоченні та захисті прав людини, а також представила свою кандидатуру на вибори до складу РПЛ на період 2018-2020 рр.

В умовах триваючої агресії РФ проти України вкрай важливе політичне та міжнародно-правове значення мало схвалення Генасамблеєю ООН переважною більшістю голосів резолюції 68/262 «Територіальна цілісність України» (27.03.2014р.). З початку російської агресії відбулося понад тридцять засідань РБ ООН щодо ситуації в Україні, які переконливо засвідчили ізоляцію Росії в ООН з українського питання. Неодноразово висловлювалися на підтримку територіальної цілісності України та Мирного плану Президента П.Порошенка Генсекретар ООН, його Перший заступник Я.Еліассон, Верховний комісар ООН з прав людини Зеїд Аль-Хусейн, Заступник Генсекретаря ООН з політичних питань Дж.Фелтман (протягом 2014 р. відвідав Україну 5 разів у рамках місії добрих послуг Бан Кі-муна), другий заступник Генсекретаря ООН з питань прав людини І.Шимонович.