• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Оформлення постійного місця проживання за кордоном
Опубліковано 23 лютого 2024 року о 16:20

Оформлення постійного місця проживання за кордоном

 

УВАГА! Подання заяви для залишення на постійне проживання за кордоном відбувається особисто і потребує попереднього онлайн-запису на прийом: ЗАПИС НА ПРИЙОМ


Громадяни України, які виїхали за її межі тимчасово та досягли 16-річного віку, мають зареєстровану адресу проживання та фактично проживають на територіях федеральних земель ФРН Баварія або Баден-Вюртемберг, можуть звернутися особисто до Генерального консульства України в Мюнхені із заявою про оформлення документів для залишення на постійне проживання за кордоном. Документи приймаються виключно у повному комплекті.

Якщо Ви отримали від компетентних органів ФРН дозвіл на проживання (необов'язково необмежений) і вирішили залишитись у Німеччині, Ви можете також отримати дозвіл від компетентних органів України на залишення на постійне проживання за кордоном (ПМП) та отримати у такий спосіб статус нерезидента України. Оформлення ПМП є також обов'язковою передумовою для подальшого виходу з громадянства України вихід з громадянства (на виконання вимог ст. 18 Закону України "Про громадянство України").

Дозвіл на ПМП може бути оформлений також в Україні – за місцем останньої реєстрації, згідно з позначкою у паспорті громадянина України - через органи Державної міграційної служби України (термін прийняття рішення у разі подання клопотання про виїзд на ПМП за кордон безпосередньо до органів ДМС на території України – до 90 днів).

Процедура прийняття, розгляду, оформлення і проходження в дипломатичних представництвах або консульських установах України за кордоном клопотань громадян України, які виїхали за її межі тимчасово, про залишення на постійне проживання за кордоном регулюється Порядком розгляду в дипломатичних представництвах або консульських установах України за кордоном клопотань громадян України, які виїхали за її межі тимчасово, про залишення на постійне проживання за кордоном, затвердженим Наказом Міністра закордонних справ України від 22.12.2017 № 573. та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 січня 2018 р. за № 77/31529 (набуття чинності 13.03.2018 року).

Підтвердженням оформленого дозволу про залишення/виїзд на постійне проживання за кордон з боку органів України є наявність у паспорті громадянина України для виїзду за кордон відмітки postiyne-prozhivannya.jpg. Відсутність такої відмітки означає, що Ви не ще оформили дозволу на залишення/виїзд на ПМП з боку України та де-юре вважаєтесь таким, що постійно проживає в Україні.

Документи щодо оформлення залишення на ПМП за кордоном може подавати кожен, хто досяг 16 років та має паспорт громадянина України для виїзду за кордон (зокрема, щодо залишення на ПМП разом з дітьми, які не досягли 16 років, дані про яких вносяться до пункту 14 заяви).

Зверніть увагу:

 • ця консульська послуга надається лише особам, які мають основне зареєстроване місце проживання в Німеччині на території консульського округу Генерального консульства в Мюнхені (Баварія, Баден-Вюртемберг). Особи, які проживають на території інших федеральних земель, мають звертатися до відповідних дипломатичних установ України у ФРН - згідно з розподілом консульських округів (перелік та межі компетенції)
 • Aufenthaltstitel повинен бути чинним на момент порушення клопотання;
 • для оформлення ПМП немає потреби у наявності безстрокового дозволу на проживання у Німеччині (тобто, unbefristeter Aufenthaltstitel чи Niederlassungserlaubnis НЕ вимагаються)
 • для оформлення ПМП кожен громадянин з 14-річного віку повинен також мати національний паспорт  (у вигляді книжечки або сучасної ID-картки)
 • для завершення процедури оформлення усі особи, зазначені у рішенні про задоволення клопотання щодо залишення на ПМП, повинні мати чинний закордонний паспорт (також діти - незалежно від віку).

Якщо батьки (законні представники) не бажають оформлювати ПМП або вже оформили ПМП окремо - без дитини - то один з батьків (усиновитель, піклувальник або інший законний представник) може подати заяву про оформлення ПМП для такої дитини окремо (звичайно, якщо вона не досягла 16 років, коли вже може подати заяву про ПМП самостійно). При цьому слід звернути увагу на наступне:

 • якщо обоє з батьків оформили ПМП ще до народження дитини (або ПМП оформив лише один з батьків, якщо інший - іноземець або особа без громадянства), то дитина з моменту народження також вважається такою, що постійно проживає за кордоном
 • якщо заявник у судовому порядку визнаний недієздатним, заяву за нього подає законний представник

З 16-річного віку для оформлення документів щодо залишення на ПМП до Генконсульства особисто подаються такі документи (якщо ПМП оформлюється разом з дітьми до 16 років, слід також подати документи, наведені у розділі ІІ, пункти 2-10)

1.Заповнена, але непідписана заява zayava-pmp.doc;

 • на відведене для цього місце у заяві слід вклеїти актуальну кольорову фотокартку паспортного формату (35 х 45 мм)
 • дата та підпис вносяться до заяви безпосередньо під час звернення до Генконсульства

2. Чинний паспорт громадянина України для виїзду за кордон та одна копія усіх його сторінок, які містять будь-які відмітки;

3. Чинний паспорт громадянина України у вигляді книжечки або ID-картки та його копія (у випадку якщо паспорт/ID-картка оформлювалися);

при цьому слід мати на увазі, що для завершення формальностей у справі ПМП (після прийняття позитивного рішення) Порядком відводиться лише 6 місяців. При цьому ті заявники, яким вже виповнилося 14 років, та які одночасно повідомили про відсутність у них національного (внутрішнього) паспорта на момент порушення клопотання, для виконання цих формальностей повинні будуть в обов'язковому порядку попередньо оформити такий паспорт. Тому задля уникнення випадків недотримання термінів виконання формальностей та скасування Генконсульством прийнятих рішень (що призведе до необхідності повторного оформлення ПМП) наполегливо радимо усім заявниками старше 14 років у випадку відсутності національного паспорта подбати про його оформлення заздалегідь - до порушення клопотання щодо оформлення ПМП

 • недійсним вважається паспорт, до якого не внесено фактично змінені персональні дані (наприклад, у паспорті зазначене дівоче прізвище, попри актуальне змінене прізвище в наслідок укладення шлюбу), не внесено фото по досягненні 25-ти або 45-ти років, або строк дії паспорта закінчився (у випадку наявності паспорта у форматі ID-картки; паспорт у форматі книжечки строку дії не має)
 • подаються лише сторінки з відмітками (копії чистих сторінок паспорта подавати не потрібно)

4. Документи про зареєстроване місце проживання у ФРН на території консульського округу Генконсульства: Баварія, Баден-Вюртемберг:

 • Meldebescheinigung (та одну копію; засвідчувати апостилем та перекладати цей документ НЕ ПОТРІБНО), видані не раніше, ніж за 30 днів до подання документів. 👉Зверніть увагу, що Anmeldung, Anmeldebestätigung тощо не є заміною Meldebescheinigung.
 • Aufenthaltstitel і його копію (вклеєний у закордонний паспорт або у форматі пластикової картки, 👉засвідчувати апостилем та перекладати цей документ не потрібно)

5. Довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків та одна її копія (якщо номер присвоювався; докладніше: wiki);

6. Довідка про реєстрація особи громадянином України за народженням та її копія;

 • лише для осіб, які народилися за кордоном після 01.03.2001 року (в обов'язковому порядку)
 • якщо такої довідки не оформлювалося, її слід оформити перед подачею заяви щодо ПМП

7. Заява про ознайомлення з умовами оформлення ПМП informatsiya-pro-oznayomlennya-pmp.doc;

 • дата та підпис вносяться до заяви безпосередньо під час звернення до Генконсульства

8. Документ, що підтверджує сплату консульського збору у сумі 185 євро.

 • консульський збір краще сплатити безпосередньо під час прийому випущеними на території Німеччини банківськими дебетовими картками (EC-Karte / Girokarte). Готівка та кредитні картки до сплати не приймаються.

9. Два конверти (формат DIN С5 або DIN В5) із зазначенням зворотної адреси заявника німецькою мовою у нижньому правому куті конверта, марковані поштовими марками на суму 3,95 євро кожен

УВАГА! Написання прізвищ та імені у всіх документах та їхніх перекладах має збігатись та відповідати їх написанню в українських паспортних документах!

Якщо ПМП оформлюється разом з дітьми до 16 років, слід подати також документи, зазначені у розділі ІІ, пункти 2 - 10.

Якщо протягом шести місяців від дати реєстрації повідомлення про прийняте рішення до Генконсульства не буде надано документів, що підтверджують завершення заявником формальностей на території України, рішення буде скасовано. Консульський збір при цьому не повертається. А для оформлення ПМП доведеться вдруге особисто подавати усі вищенаведені документи та повторно сплачувати консульський збір.

Якщо ПМП оформлюється для особи, яка не досягла 16 років, законний представник (як правило, один з батьків) подає до Генконсульства щодо неї такі документи (дитина у віці з 14 до 16 років повинна також бути присутня особисто для підписання нотаріальної згоди щодо оформлення ПМП):

1. Заповнена та підписана законним представником заява zayava-pmp.doc;

у випадку, коли законний представник подає заяву і щодо себе, то окрема заява на неповнолітню дитину до 16 років не подається; натомість дані такої дитини вносяться до графи 14 заяви законного представника;

 • дата та підпис вносяться до заяви безпосередньо під час звернення до Генконсульства;
 • на відведене для цього місце у заяві слід вклеїти актуальну кольорову фотокартку паспортного формату (35 х 45 мм)
 • у випадку, коли законний представник подає заяву і щодо себе (тобто дані дитини внесені до його заяви у графу 14), вклеюється лише фото законного представника; фото дитини вноситься до анкети лише у випадку оформлення ПМП окремо від батьків (законних представників)
 • якщо батьки (законні представники) оформлюють ПМП лише для дитини/дітей, заява про оформлення ПМП подається на кожну дитину окремо. Консульський збір при цьому справляється за розгляд кожної заяви

2. Свідоцтво про народження особи, яка не досягла 16-річного віку, та його копія;

 • у разі якщо свідоцтво про народження дитини, видане в іноземній державі, має бути завірене штампом «Апостиль» та перекладене на українську мову. Підпис перекладача на перекладі має бути також засвідчений штампом «Апостиль». Якщо переклад зроблений в Україні, підпис перекладача має бути засвідчений українським нотаріусом

3. Довідка про реєстрацію особи громадянином України за народженням та її копія;

 • лише для осіб, які народилися за кордоном після 01.03.2001 року (в обов'язковому порядку)
 • якщо такої довідки не оформлювалося, її слід оформити перед подачею заяви щодо ПМП

4. Чинний паспортний документ, що посвідчує особу законного представника, та його копія (лише першої сторінки);

5. Документи про зареєстроване місце проживання у ФРН на території консульського округу Генконсульства: Баварія, Баден-Вюртемберг:

 • Meldebescheinigung (та одну копію; засвідчувати апостилем та перекладати ці документи НЕ ПОТРІБНО)
 • а також Aufenthaltstitel і його копію (якщо документ вклеєно у закордонний паспорт, окремо копіювати його не потрібно - копія має міститися лише серед копій сторінок закордонного паспорта). 👉Засвідчувати апостилем та перекладати цей документ не потрібно.
 • якщо дитина не має Aufenthaltstitel, оскільки також є громадянином ФРН/ЄС, слід додати копію першої сторінки Kinderreisepass;

6. Документи, що підтверджують повноваження законного представника, та їхні копії:

 • у разі іноземного походження документа його слід попередньо засвідчити штампом апостиль та зробити у присяжного перекладача переклад українською мовою. Підпис перекладача на перекладі має бути також засвідчений штампом «Апостиль». Якщо переклад зроблений в Україні, підпис перекладача має бути засвідчений українським нотаріусом
 • повноваження одного з батьків дитини підтверджуються свідоцтвом про народження такої дитини
 • у разі розбіжності прізвища має простежуватися чіткий зв'язок між прізвищем заявника у свідоцтві про народження дитини (А) (іншим документом, що підтверджує повноваження законного представника) через усі шлюби заявника (B)/ розірвання шлюбів (C) та документи про зміну імені (D) до нинішнього паспортного документа заявника (E): А - В, В - С, С - D, D - E. Ці документи у разі складення за межами України також подаються засвідчені апостилем/легалізовані та разом з копіями виконаного уповноваженим перекладу українською мовою. Підпис перекладача на перекладі має бути також засвідчений штампом «Апостиль». Якщо переклад зроблений в Україні, підпис перекладача має бути засвідчений українським нотаріусом

7. Щодо другого з батьків (законних представників або одного з них), який залишається в Україні, подається один з таких документів:

 • нотаріально засвідчена згода другого з батьків (законних представників або одного з них), який залишається в Україні, про залишення на постійне проживання за кордоном особи, яка не досягла 16-річного віку zayava-zgoda-batkiv-dlya-ditini-do-16-rokiv.doc
 • свідоцтво про смерть, та його копія,
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав, та його копія,
 • рішення суду про визнання особи обмежено дієздатною, або недієздатною, та його копія,
 • рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою, та його копія,
 • рішення суду про оголошення її померлою та копії таких документів,
 • рішення суду, яке дає право на виїзд дитини на постійне проживання за кордон, та його копія.
 • копія чинного паспортного документа законного представника або свідоцтва про народження дитини, яким підтверджується, що інший законний представник є іноземцем або особою без громадянства (оскільки у разі, якщо інший законний представник є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується документально, його згода не вимагається); 👉копію паспорта у такому випадку можна не засвідчувати апостилем та не перекладати;
  • при цьому слід мати на увазі, що наявність у другого з батьків (законного представника) крім громадянства України, також громадянства іншої країни не може розглядатися як виконання вимог даного підпункту, оскільки у правовідносинах зі своїми громадянами Україна визнає за ними лише громадянство України
 • копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон другого з батьків (законного представника) з відміткою "Постійне проживання" (оскільки у разі, якщо інший законний представник є громадянином України, який згідно з чинним законодавством України вважається таким, що постійно проживає за кордоном, що підтверджується документально, його згода не вимагається).

8. Нотаріально засвідчена заява про згоду дитини віком від 14 до 16 років на оформлення документів для залишення на постійне проживання за кордоном zayava-zhoda-dytyny.doc;

за засвідчення цієї заяви у Генконсульстві стягується консульський збір у сумі 18 євро

 • для засвідчення заяви у дитини має бути чинний паспорт громадянина України для виїзду за кордон; якщо паспорта немає, його слід оформити до порушення клопотання щодо залишення на ПМП

9.  Паспорт громадянина України для виїзду за кордон дитини, та копія усіх його сторінок з будь-якими відмітками

10. Копія паспорта громадянина України (за наявності)

 • при цьому слід мати на увазі, що для завершення формальностей у справі ПМП (після прийняття позитивного рішення) Порядком відводиться лише 6 місяців. При цьому ті заявники, яким виповнилося 14 років, та які одночасно повідомили про відсутність у них національного (внутрішнього) паспорта на момент порушення клопотання, для виконання цих формальностей повинні будуть в обов'язковому порядку попередньо оформити такий паспорт. Тому задля уникнення випадків недотримання термінів виконання формальностей та скасування Генконсульством прийнятих рішень (що призведе до необхідності повторного оформлення ПМП) наполегливо радимо усім заявниками старше 14 років у випадку відсутності національного паспорта подбати про його оформлення заздалегідь - до порушення клопотання щодо оформлення ПМП
 • копії чистих сторінок паспорта подавати не потрібно

11. Копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності; докладніше: wiki)

12. Заява про ознайомлення з умовами оформлення ПМП informatsiya-pro-oznayomlennya-pmp.doc;

дата та підпис вносяться до заяви безпосередньо під час звернення до Генконсульства

13. Документ, що підтверджує сплату консульського збору у сумі 185 євро.

 • консульський збір краще сплатити безпосередньо під час прийому випущеними на території Німеччини банківськими дебетовими картками (EC-Karte / Girokarte). Готівка та кредитні картки до сплати не приймаються.
 • консульський збір за розгляд заяви про оформлення ПМП справляється за розгляд заяви, а не за кількість включених до неї осіб.  Тобто, якщо до пункту 14 заяви про оформлення ПМП внесені дані дітей, консульський збір не відрізнятиметься від оформлення ПМП для заявника без дітей. Водночас, за оформлення ПМП тільки для дитини (окрема заява) консульський збір також складатиме 185 євро.

14. Два конверти (формат DIN С5 або DIN В5) із зазначенням зворотної адреси заявника німецькою мовою у нижньому правому куті конверта, марковані поштовими марками на суму 3,95 євро кожен.

УВАГА! Написання прізвищ та імені у всіх документах та їхніх перекладах має збігатись та відповідати їх написанню в українських паспортних документах!

У Генконсульстві залишаються наступні оригінальні документи:

 • заява щодо оформлення ПМП
 • нотаріально засвідчена заява про згоду дитини віком від 14 до 16 років на оформлення документів для залишення на ПМП
 • нотаріально засвідчена згода законних представників особи, яка не досягла 16-річного віку, або одного з них, який залишається в Україні
 • документ, що підтверджує сплату консульського збору

Усі інші документи повертаються заявнику (законному представнику), включно з паспортом громадянина України та паспортом громадянина України для виїзду за кордон.

Прийняття рішення за клопотанням про оформлення ПМП відбувається після надходження результатів перевірок у причетних органах. Строк перевірок - від 2-х до 4-х місяців:

 • за умови, якщо повідомлена заявником інформація не призвела до необхідності проведення додаткових перевірок Державною міграційною службою та Службою безпеки України, інформація про прийняте рішення доводиться до відома заявника у термін до 60 днів;
 • якщо повідомлена інформація потребувала додаткових перевірок, загальний термін розгляду клопотання може бути продовжено до 120 днів.

Отримавши повідомлення про позитивне рішення слід виконати формальності для завершення справи.

Питання зняття з реєстрації місця проживання на території України не належать до сфери компетенції дипломатичних установ України

Виняткові повноваження у цій сфері належать органам реєстрації місця проживання (пошукова форма на сторінці ДМС)

Питання реєстрації місця проживання (зокрема, зняття з реєстрації) регламентовані Правилами реєстрації місця проживання

Зверніть увагу, що для зняття з реєстрації місця проживання слід мати чинний паспорт громадянина України (або ID-картку). Передумовою для зняття з реєстрації для осіб, які перебувають на військовому обліку, є зняття з нього у зв'язку з вибуттям на постійне проживання до Німеччини (на виконання позитивного рішення Генконсульства). Для зняття з військового обліку військкомати найчастіше вимагають особистої присутності, що унеможливлює виконання цього пункту за нотаріальним дорученням.

Зняття з реєстрації підтверджується:

 • для особи, яка обліковувалася як зареєстрована в Україні та має паспорт громадянина України довідкою про зняття з реєстрації місця проживання, виданою відповідним органом реєстрації (форма №17 додатку до Правил реєстрації місця проживання) або витягом з реєстру відповідної територіальної громади, в яких зазначено, що особу знято з реєстрації у зв’язку з залишення на постійне проживання у ФРН;
 • для особи, яка не обліковувалася як зареєстрована в Україні та не оформлювала паспорт громадянина України (діти до 14 років), - довідкою органу реєстрації за місцем реєстрації законних представників або одного з них, який є громадянином України, за умови, що інший є іноземцем або особою без громадянства. У разі якщо обидва законні представники є громадянами України, така довідка оформлюється за місцем останньої реєстрації місця проживання на території України кожного з них.

Пошук органів реєстрації: http://bit.ly/REESTRORG

Завершення процедури оформлення постійного проживання у ФРН (отримання відмітки у закордонному паспорті «постійне проживання у ФРН») можливо як особисто (у години консульського прийому з питань оформлення ПМП), так і дистанційно (необхідно надіслати поштою на адресу консульства оригінал довідки/витягу про зняття з місця реєстрації та паспорт громадянина України для виїзду за кордон).


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux