• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Україна-Баварія
Опубліковано 05 лютого 2019 року о 17:24

Українсько-баварські відносини є важливою складовою двостороннього співробітництва між Україною та Федеративною Республікою Німеччина. Їх договірно-правові підвалини були закладені ще до проголошення незалежності України підписанням 29 січня 1990 року Спільної заяви про основні напрями партнерського співробітництва.

Візитом до України делегації Баварського ландтагу на чолі з президентом Ф.Хойблем 25 липня – 1 серпня 1990 року були започатковані контакти на високому політичному рівні. Баварські парламентарі були прийняті Головою Верховної Ради УРСР Л.Кравчуком та Головою Ради Міністрів В.Масолом.

У відповідь у рамках першого офіційного закордонного візиту Л.Кравчука 22-28 квітня 1991 року відбулося його відвідання Баварії.

Протягом років незалежності України Баварію відвідували численні українські делегації, в тому числі на рівні Президента та Прем’єр-міністра України, відбулися десятки візитів керівників центральних органів влади України, зокрема міністерств економіки, внутрішніх справ, оборони, фінансів, закордонних справ, Генеральної прокуратури, Головдержслужби, Державної архівної служби України та ін.

Особливо динамічно і активно розвивалися контакти по лінії правоохоронних органів, міністерств сільського господарства, економіки та фінансів. Баварія надавала конкретну дієву допомогу у підготовці України до Чемпіонату Європи з футболу 2012 року.

У лютому 2015-2020 рр. щороку відбувалися робочі візити Президента України до ФРН з метою участі в роботі Мюнхенської безпекової конференції. В рамках цих візитів у 2016, 2017 і 2020 роках було проведено зустрічі Президента України з Прем’єр-міністром Баварії. За результатами зустрічей, крім іншого, було відновлено роботу міжурядової Постійної українсько-баварської робочої комісії, проведено візит Х.Зеєхофера до України 24-25 травня 2017 року, прийнято рішення про відкриття Баварської репрезентації в Києві (відкрито у березні 2018 року) і проведення в Мюнхені українсько-баварського бізнес-форуму (24 січня 2018 року).


Українсько-баварське торговельно-економічне співробітництво

 

Значний економічний та науково-технічний потенціал Баварії є важливим чинником розвитку двостороннього українсько-німецького економічного співробітництва. На Баварію припадає близько 20% валового внутрішнього продукту ФРН, і вона є  одним з найбільших торговельних партнерів України  за обсягами експортно-імпортних операцій  серед федеральних земель Німеччини.

За даними баварського статистичного відомства зовнішньоторговельний обсяг між Баварією та Україною за 2019 р. склав 892,5 млн. євро (експорт до Баварії – 367,5 млн. євро; імпорт – 525 млн. євро) порівняно із 841 млн. євро у 2018 році. Спостерігається тенденція до зростання товарообігу та експорту українських товарів .

Аналіз показників двосторонньої торгівлі по товарних групах свідчить, що Баварія є традиційно важливим ринком збуту продукції української металургійної та хімічної промисловості. Останніми роками, завдяки активізації здійснення операцій із переробки давальницької сировини та інвестиційних товарів, помітно зростала питома вага текстильних і швейних виробів, продукції машинобудівної та електротехнічної промисловості, суттєво зростають обсяги експорту продукції сільського господарства та харчової промисловості.

У той же час Баварія для України залишається найбільшим постачальником високотехнологічної продукції та обладнання і устаткування.

Баварські інвестори, зокрема такі відомі підприємства як «Дойтц-Фар», «Кнауф», «Хіпп», «Сіменс», «Вальтер Бау», «Леоні», продовжують активно працювати на українському ринку.

У 1991 році з метою здійснення взаємодії на міжурядовому рівні в економічній сфері було започатковано діяльність Постійної українсько-баварської робочої комісії. 10-е засідання комісії проведено в Києві 8-9 лютого 2017 року, 11-те засідання пройшло в Нюрнберзі 23-24 жовтня 2019 року.


Українсько-баварське культурне та гуманітарне співробітництво


Правову основу для розвитку зв'язків у галузі культурно-гуманітарного співробітництва становить підписана у лютому 1993 року Угода між урядами України та ФРН про культурне співробітництво.

Важливою широкомасштабною акцією є Дні України в Баварії, які, починаючи з 2018 року, щороку проходять у Мюнхені восени. 

З жовтня 1992 року в Києві діє представництво Фонду Г.Зайделя, який є близьким до правлячого в Баварії Християнсько-соціального союзу.

На постійній основі розвивається співробітництво у рамках партнерства між містами. Сьогодні такі зв’язки підтримують Київ та Мюнхен (з 1989 року), Харків та Нюрнберг (з 1990 року), Одеса та Регенсбург (з 1990 року), Чернігів та Меммінген (з 1997 року), Баришівка Київської області та Пуллах (з 1990 року), Вишгород Київської області та Айхенау (з 1992 року), Воловець Закарпатської області та Бад Ендорф (з 2001 року), Броди Львівської області та Вольфратсхаузен (з 2009 року). В рамках цих партнерських зв’язків у червні 1993 року започатковано діяльність “Баварського дому” в Одесі, у вересні 1995 року – “Нюрнберзького дому” в Харкові. У травні 1997 року було укладено меморандум про партнерство між Чернівецькою областю, Сучавським повітом (Румунія) та округом Швабія. З жовтня 2001 року діє угода про міжрегіональне партнерське співробітництво між Закарпатською областю та округом Верхня Франконія. У червні 2000 року підписана спільна заява “Чотири регіони для Європи” (округ Швабія, федеральна земля Баварія, ФРН; департамент Майєн, провінція Лаваль, Франція; Чернівецька обласна державна адміністрація, Україна; Сучавська повітова рада, Румунія).

До співпраці в сфері освіти і науки залучено низку українських та німецьких вищих учбових закладів. Протягом останніх років чимало студентів та викладачів відвідали партнерські вузи. Важливим поштовхом у розвитку наукової та міжвузівської співпраці стало проведення 1-2 жовтня 2018 року Українсько-баварського конгресу вищої освіти, в якому взяли участь більше 100 представників українських і баварських вищих шкіл.

У вищих навчальних закладах Баварії навчається близько 1500 студентів з України. Найбільш  відомими та популярними серед  студентів є Мюнхенський університет ім. Людвіга-Максиміліана (за даними керівництва університету, в учбовому закладі навчаються понад 800 студентів з України), Мюнхенський технічний університет, університети Реґенсбурга, Фрайбурга, Пассау, Тюбінґена, Нюрнберга. В останні роки в німецькій освітній та науково-дослідній галузі спостерігається збільшення кількості українських студентів і науковців.

Однією з найважливіших наукових та освітніх інституцій світової української діаспори є Український вільний університет (УВУ) в Мюнхені. Цей заклад називають науковим мостом між Україною та Німеччиною. Він є унікальною установою в історії вищих навчальних закладів світу. Заснований 1921 року, УВУ є не тільки одним із найстаріших приватних навчальних закладів Німеччини, але єдиним у світі вищим навчальним закладом поза межами України з українською мовою навчання.

Численні державні, громадські та релігійні організації надають гуманітарну допомогу Україні. В Баварії успішно діють понад 20 благодійних спілок, статутною метою діяльності яких є надання гуманітарної допомоги українським партнерам. У 2019 році у Баварії було організовано відпочинок та оздоровлення більше 100 дітей з України, батьки яких загинули чи беруть участь у воєнних діях на Сході держави та дітей з родин переселенців зі сходу України. Більшість із цих проектів продовжуються і в 2020 році.

У Баварії знаходяться керівні центри української діаспори в Німеччині: Спілка української молоді (СУМ), Союз українських студентів у Німеччині (СУСН), Об’єднання українських жінок (ОУЖН), українська скаутська організація «Пласт», Українське шкільне товариство «Рідна школа», Товариство «Україна». Активно діють Українська греко-католицька церква та Українська автокефальна православна церква.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux